Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

10 trasaturi pe care oamenii fericiti le au in comun

Tags: actiuni, rezultate, optimism, pesimism, dezvoltare personala, obiective, planuri

Poate ca unii dintre noi sunt pesimisti incurabili. Poate ca unii dintre noi confunda pesimismul cu a fi realist. Poate ca unii dintre noi confunda optimismul cu a fi cu capul in nori. N-as fi folosit verbul a confunda daca nu as fi fost chiar eu candva un om cat se poate de pesimist si daca nu as fi inteles, cu putini ani in urma, ca optimismul inseamna sa te bucuri de viata, cu bune si cu rele si ca pesimismul nu inseamna sa fii realist, ci sa renunti si sa nu ai curaj sa incerci.
Iata 10 trasaturi pe care oamenii optimisti le au in comun:

1. Vad mereu jumatatea plina a paharului in timp ce inca sunt pragmatici si cu picioarele pe pamant. Au capacitatea de a gasi samburele de bine in orice situatie.

2. Au inteles ca fericirea este o alegere si ca trebuie sa si-o creeze singuri in timp ce altii asteapta ca fericirea sa ii gaseasca singura.

3. Sunt ambitiosi. Nu cred si nici nu asteapta in destin, soarta, noroc pentru a-si afla sau pentru a-si construi viitorul. Isi iau viata in maini si dau ce e mai bun in loc sa o traiasca pe pilot automat.

4. Vad clar, se cunosc si stiu foarte bine ce vor si ce nu vor in vietile lor. Isi planifica cea mai buna realitate in vreme ce altii sunt doar spectatori. Si-au identificat valorile principale, stiu ce e important pentru ei si incearca sa traiasca intr-un mod cat mai bun o viata care sa reflecte aceste valori.

5. Pun intrebarile potrivite. Acele intrebari care ii plaseaza intr-un stadiu emotional si mental pozitiv.

6. Se plang rar pentru ca stiu ca a te plange de ceva inseamna sa iti consumi in zadar energia. Toate aceste nemultumiri nu fac decat sa ii influenteze in mod negativ.

7. Nu amana lucrurile si nu isi petrec viata asteptand momentul potrivit. Sunt ocupati, productivi si isi urmaresc obiectivele. In vreme ce cei mai multi dintre noi isi petrec timpul pe canapea, facand planuri, analizand prea mult si mergand in cerc in interiorul camerei.

8. Se tem si ei, ca orice oameni, dar nu sunt controlati si nici limitati de aceste temeri. Isi infrunta fricile si cresc, devin mai puternici tocmai pentru ca isi propun si reusesc sa le depaseasca.

9. Nu ii invinovatesc pe ceilalti. Isi asuma responsabilitatea pentru actiunile lor si rezultatele acesora sau pentru lipsa de rezultate.

10. In vreme ce nu sunt neaparat mai talentati decat cei mai multi oameni, gasesc intotdeauna metode de a-si mari potentialul. Isi exerseaza talentul si pasiunile si devin mai buni. Folosesc ce au deja si reusesc astfel sa obtin rezultate bune pe termen lung.
Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016