Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

10 lucruri pentru a te binedispune pe loc

Tags: fericire, dezvoltare persoanal, atitudine pozitiva

Daca am putea lua vitaminele minune care sa ne binedispuna instantaneu, probabil ca multi dintre noi ar umbla cu buzunarele burdusite cu astfel de cutiute. Organismul functioneaza insa intr-un mod care cere si ascultare asa ca unele lucruri pot avea efecte miraculoase intr-un timp foarte scurt.

Creierul poate face ca intregul nostru corp sa fie invaluit de un val de buna dispozitie daca aplicam chiar si doar una dintre ideile de mai jos:

1. Spala-ti mainile, fata si dintii. Toate aceste miscari sunt relaxante si ne revigoreaza. Acestea ne vor crea acea senzatie a unui nou inceput asa cum dimineata nu simtim ca ne-am dezmeticit pana cand nu ne-am spalat pe fata.

2. Iesi afara din casa. Sa respiri aer proaspat nu trebuie sa ramana doar o expresie. Deschide larg fereastra sau fa o plimbare scurta si oxigeneaza-ti creierul.

3. Fa cateva exercitii usoare. Nu trebuie sa facem exercitii complicate pentru a ne pune sangele in miscare. Cateva exercitii care sa ne dezmorteasca vor face diferenta si ne vor energiza mintea.

4. Asculta-ti muzica preferata. Sunt cantece care ne vor binedispune in orice momente sau cantece care ne vor insufla acea doza de incredere si entuziasm de care avem uneori nevoie.

5. Pregateste un fel de mancare delicios. O masa delicioasa iti poate aduce zambetul pe buze in doar cateva clipe. Daca o imparti si cu altcineva, experienta va fi cu atat mai frumoasa.

6. Evita vampirii emotionali. Acestia sunt oamenii care gasesc mereu cate ceva de care sa se planga si care vor gasi intotdeauna cate o problema care necesita o solutie urgenta. Te vor seca de energie fiindca te vor face sa ii asculti si sa le oferi atentie neconditionata.

7. Incheie un proiect ramas neterminat. Daca ai ceva care nu e terminat si care a devenit deja un factor de stress, nu-l mai amana si du-l la bun sfarsit.

8. Ajuta pe cineva care are nevoie de sprijin. Iei din viata ce oferi. Atunci cand ai o influenta pozitiva in viata altei persoane, ai parte de o schimbare in bine si in propria ta viata. Fa ceva ce va ajuta pe cineva sa fie fericit.

9. Comporta-te ca si cum astazi e deja o zi minunata. Daca faci asta, ziua chiar va deveni una minunata. Desi crede ca actionam in functie de cum simtim, cercetarile au demonstrat ca, de cele mai multe ori, ne simtim in functie de cum actionam.

10. Observa ce e corect. Tot ce ni se intampla in viata e perceput asa cum alegem noi. Putem sa avem succes intr-o situatie sau putem considera ca am invatat ceva pretios atunci cand, in ochii altora si ai nostri, am dat gres.

Asa ca mentine o atitudine pozitiva si alege sa iti dezvolti singur starea de bine!
Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 4.04 din 5 - 12 voturi.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016