Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

9 convingeri ale oamenilor ineficienti

Tags: incredere, schimbare, riscuri, fericire

Am vorbit destul de mult despre cum ne putem stimula creativitatea, despre cum putem creste productivitatea sau despre cum ne-am putea transforma in cei mai organizati. Ce mecanism functioneaza insa in mintea noastra atunci cand ineficienta pune stapanire pe noi? Cand ne amanam singuri planurile, dorintele si deciziile?


A fi ineficient tine de decizii, nu de abilitati cu care ar fi trebuit sa fim inzestrati de la nastere. Pentru ca am avem tot ce ne trebuie pentru a ajunge oriunde ne dorim. A considera ca inteligenta nu-i la indemana oricui, ca dorinta de cunoastere si de a invata lucruri noi ii caracterizeaza numai pe unii oameni reprezinta clisee vehiculate des.

Iata cele noua idei aparent fixe, dar care pot fi smulse din mintea noastra cat ai zice "ineficienta":

1. "Nu stiu ce vreau."

Nu pune niciodata pe primul plan ceea ce asteapta ceilalti de la tine. Concentreaza-te pe ceea ce iti doresti tu fiindca a sti ce vrei in viata este un sentiment mai mult decat eliberator. Vei sti ca exista un singur om caruia trebuie sa ii demonstrezi ca poti orice, iar acel om esti chiar tu.

2. "Pot sa le rezolv si mai tarziu."

Fara un plan, vei ramane exact unde esti acum. Fa-ti un plan si indrazneste sa faci primul pas. Trezeste-te motivat si disciplineaza-te singur pentru a incepe sa iti construiesti realitatea asa cum ti-o doresti.

3. "E prea mult de munca."

Viata nu e mereu usoara. Sa visezi cu ochii deschisi la ceva fara sa faci ceva in sensul acela nu face decat sa iti ingreuneze situatia. Cea mai eficienta metoda de a gestiona ceea ce trebuie e facut e prin a face efectiv lucrul respectiv. Daca dai tot ce poti si te dedici oportunitatilor care iti apar in cale, vei ajunge unde iti doresti.

4. "Nu am forta necesara."

Infrunta obstacolele fiindca in momentul in care alegi sa gasesti solutii vei descoperi cat de slabe sunt, de fapt, aceste piedici. Greutatea pe care trebuie sa o depasesti astazi va face ca maine sa fii un om puternic.


5. "Relatia mea cu alta persoana imi va rezolva problemele."

Cea mai puternica relatie pe care o vei avea vreodata este cea cu tine insuti. Daca nu te simti suficient de confortabil cu tine sau cu cine esti cu adevarat atunci cand incepi o relatie noua, atunci nu esti pregatit pentru o noua relatie.


6. "N-o sa iert niciodata!"

Trebuie sa ierti. Nu trebuie sa iti placa de cine te-a ranit, nu trebuie sa fii prieten cu ei, nu te obliga nimeni sa mai petreci vreodata timp cu oamenii respectivi, dar trebuie sa ii ierti, sa mergi mai departe, sa lasi trecutul in urma. Fiindca daca nu ierti, alegi sa te opresti din a creste. E ca si cum ti-ai lega caramizi de aripi.

7. "Noile cai si experiente sunt prea riscante."

Nu ai de ce sa te temi de viitor. Ori de cate ori te temi de nou, aminteste-ti ca aceasta frica vine dintr-un trecut care te face sa crezi ca lucrurile se vor petrece iarasi la fel. E intotdeauna mai bine sa risti si sa inveti ceva decat sa te temi si sa nu mai descoperi nimic nou toata viata.

8. "Nu am cum sa o iau de la capat."

Avem cu totii parte de momente in viata cand ne dam seama ca nimic nu va mai fi la fel, ca intre viitor si trecut s-a creat o granita trasata tocmai de acel eveniment, ca indiferent ce va urma, acela va fi un punct esential. Dar trebuie sa stii ca acea granita nu are de ce sa te tina pe loc. Nimeni nu are de ce sa-ti rapeasca sansa de a o lua de la capat, de a construi din nou lucruri mai mari si mai frumoase.

9. "Nefericirea mea de-acum ma va face fericit in viitor."

Poate crezi ca esti indreptatit sa ai parte de mai multa fericire si de suferinta acum, dar nu asa merg lucrurile. Sa fii fericit tine de practica, la fel cum se intampla si cu a fi nefericit. Doar cand iti propui sa zambesti zi de zi reusesti sa iti construiesti fericirea pe termen lung.


Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016