Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

46 de lucruri extrem de personale pe care le stie Facebook despre tine

Tags: facebook, lucruri personale, informatii, socializare, chestionar, preferinte

Chiar si daca ne stergem contul de Facebook, informatiile raman stocate undeva. Ceea ce am ales sa impartasim lumii despre noi a ajuns sa ne defineasca intr-o proportie de aproape suta la suta. Lasandu-i deoparte pe cei foarte putini dintre noi care inca nu au fotografii cu ei pe Facebook, nu si-au facut cunoscute preferintele si nu isi destainuie din ora in ora locatia, cei mai multi utilizatori au cazut in patima atat de cunoscutei retele de socializare.

Ramanem sceptici in fata unui chestionar care ne cere numele si cateva preferinte sau date despre noi, insa oferim toate aceste informatii si mult mai multe in cadrul retelei Facebook. Maestru in a obtine totul de la noi si despre noi, Facebook stie destul de multe incat sa ne faca un portret care sa ne defineasca mai bine decat ne-am descrie noi singuri.

Buzzfeed.com a selectat mai multe lucruri personale pe care Facebook le stie despre noi si am ales sa redam doar cateva... suficiente insa pentru a ne aminti ca e posibil sa fi destainuit un pic prea mult despre noi.

1. Numele complet.
2. Data de nastere.
3. Convingerile religioase.
4. Convingerile de natura politica.
5. Limbile straine vorbite.
6. Citatele preferate.
7. Lista de contacte din contul de mail.
8. Numarul de telefon.
9. Fotografiile din cont si toate albumele.
10. Liceul la care am studiat.
11. Anul de absolvire.
12. Facultatea, masterul.
13. Angajatorul.
14. Fostii angajatori.
15. Daca suntem intr-o relatie.
16. Daca si cu cine suntem logoditi/casatoriti.
17. Data la care ne-am logodit/casatorit.
18. Daca am divortat. Cu datele adiacente.
19. Daca avem copii.
20. Cum arata copiii nostri.
21. Locatia actuala.
22. Proiectele din online de care ne ocupam.
23. Filmele pe care le-am vazut.
24. Cartile pe care le-am citit.
25. Cu cine suntem inruditi.
26. Muzica preferata.
27. Locurile de iesit preferate.
28. Mancarea preferata.
29. Brandurile preferate.
30. Activitatile preferate.
31. Evenimentele la care am mers sau la care urmeaza sa mergem.
32. Numarul de calorii consumat.
33. Cati kilometri ai alergat azi sau saptamana trecuta.
34. Unde ai alergat si cu cine ai alergat.
35. Cati kilometri ai parcurs cu bicicleta.
36. Unde ai luat cina ieri.
37. Cu cine ai luat cina.
38. Ce ai mancat la cina.
39. Cum ti s-a parut mancarea.
40. Cum arati.
41. Cui ai scris.
42. Pe cine ai cautat pe Facebook.
43. Pe cine ai cautat cel mai mult pe Facebook.
44. Cine iti sunt cei mai buni prieteni in functie de cat de des apari in fotografii alaturi de ei.
45. Ce reclame te-au atras.
46. Pe ce alte site-uri ai intrat.

Si lista continua. Cu siguranta, o putem completa si noi. Nu sunt oare suficiente aceste informatii?
Autor: Stefan Matei


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 2.5 din 5 - 2 voturi.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016