Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

5 temeri care te impiedica sa atingi succesul

Tags: temeri, idei preconcepute, succes, realizare, gandire negativa, gandire pozitiva

Exista anumite temeri care ne impiedica sa atingem succesul dorit. De multe ori, ne lasam influentati de gandirea negativa si nu mai reusim sa ne urmam visele. Iata cinci astfel de idei preconcepute care pot deveni inamicii succesului:
1. Valoarea mea personala este data de parerea celorlalti
Unii oameni nu au o imagine clara asupra propriei persoane, ci se definesc in functie de parerile sefului, colegilor, prietenilor si rudelor. Atunci cand sunt convinsi ca ceilalti au o parere proasta despre ei, acesti oameni nu mai au increderea necesara pentru a intreprinde o actiune.
 
2. Trecutul imi determina viitorul
Atunci cand se confrunta cu obstacole, anumiti oameni presupun din start ca obiectivele lor nu sunt realizabile. Devin descurajati si isi pierd entuziasmul initial, evitand orice situatie cu potential de risc. Avand in vedere ca orice efort semnificativ presupune asumarea unor riscuri, acesti oameni nu mai sunt capabili sa realizeze nimic.
 
3. Destinul imi determina viitorul
Unii oameni cred ca intreaga lor existenta este determinata de o forta abstracta, de noroc, destin sau interventie divina. Astfel de ganduri ii fac pe oameni sa devina pasivi si sa astepte ca "norocul" sa li se schimbe, in loc sa actioneze atunci cand este nevoie.
 
4. Emotiile mele reflecta realitatea
Multi oameni nu au inteles inca faptul ca emotiile nu sunt cauzate de evenimente externe, ci de perceptia lor cu privire la aceste evenimente. Aceste perceptii au deseori la baza idei preconcepute, de care este foarte greu sa scapi. Unor astfel de oameni le este aproape imposibil sa priveasca lucrurile dintr-o alta perspectiva si pierd astfel oportunitati importante.
 
5. Trebuie sa fiu perfect sau sa fac lucrurile perfect
Perfectiunea nu poate fi atinsa, iar oamenii care o cauta se expun inevitabil dezamagirilor. Perfectionistii dau vina pe lume pentru nereusite, in loc sa actioneze astfel incat sa obtina rezultate extraordinare. Prin urmare, "perfectionist de succes" este un oximoron.
 
Daca si tu ai descoperit ca suferi de aceste temeri, este bine sa scapi de ele cat mai curand, inlocuindu-le cu o gandire pozitiva. Doar asa vei putea atinge succesul in orice aspect al vietii.
 
Sursa: Inc.com

 
Autor: Adelina Moisan


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016