Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

4 ritualuri ale oamenilor echilibrati si multumiti

Tags: multumire, obicei, ritualuri, valori, integritate, drama, oameni toxici

E greu sa fii fericit tot timpul si cred ca orice om intelept ne-ar spune ca nu trebuie sa ne dorim asta tot timpul. E bine sa stim, in schimb, sa fim recunoscatori pentru ceea ce avem, sa reusim sa ne pastram mintea agera si limpede cand ne e mai greu si sa avem incredere ca exista solutii chiar si atunci cand ni se pare ca nu vedem nicio scapare.

Iata cateva ritualuri pe care cei mai echilibrati oameni din lume le pun in practica si care ii ajuta, pe termen lung, nu doar sa isi indeplineasca obiectivele, ci sa fie in permanenta impacati cu ei insisi si pilon, totodata, pentru cei la care tin.

1. Exerseaza-ti integritatea.

Tot ceea ce facem trebuie facut cu integritate. Nu trebuie sa ne multumim cu mai putin decat putem face, nu trebuie sa renuntam la valorile in care credem si trebuie sa actionam in conformitate cu acestea si in armonie cu etica pe care am adoptat-o. Sa facem alegeri corecte chiar daca nimeni nu va sti uneori ce facem sau daca nimeni nu va afla rezultatele.

2. Fereste-te de drama si de cei care o creeaza.

In viata fiecarui om se intampla sa existe oameni toxici sau perioade mai putin pozitive. Exista insa si oameni care au obiceiul nesanatos de a crea adevarate drame in vietile lor fara sa fie cazul si fara ca acestea sa fie adevarate. Astfel de persoane ne consuma energia asa ca este bine sa le evitam si sa ne dam seama ca nu ne ajuta sa le avem in preajma.

3. Nu critica, ci incurajeaza.

In loc sa critici si sa gasesti punctele slabe, fa-ti un obicei din a oferi incurajari. Este foarte usor sa critici o persoana, insa de prea putine ori incercam sa intelegem persoana in cauza. Asta se intampla din cauza ca in realitate credem ca stim ce am face noi in locul lor, dar nu si ceea ce am face efectiv daca ne-am afla in aceeasi situatie.

4. Gandeste pozitiv si petrece-ti timpul alaturi de oameni optimisti.

Fericirea nu inseamna absenta problemelor, ci abilitatea de a reactiona eficient in fata lor. Trebuie sa ne exersam integritatea si forta de care suntem capabili si sa putem face diferenta intre o problema reala si una pentru care ne ingrijoram desi nu este cazul. Un om care vede totul in culori sumbre si care nu se poate bucura de viata va renunta intotdeauna mult mai usor.
Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 4.67 din 5 - 3 voturi.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016