Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

5 lucruri pe care oamenii de succes nu le fac, dar tu le faci

Tags: finante, cheltuieli, gestionare bani, economii, oportunitati

Avem de prea multe ori impresia ca succesul ar trebui sa vina peste noapte. Ne pierdem in a-i analiza pe cei care au reusit deja si continuam sa facem lucrurile gresite crezand ca si acestia au procedat la fel.
Chiar daca pare greu de crezut, pragmatismul unor astfel de oameni i-a dus mult mai departe intr-un timp pe care au stiut sa il cuantifice cu totul altfel. Iata doar cateva dintre lucrurile pe care oamenii de succes nu le fac, dar noi le facem chiar si cand spunem ca incercam sa facem economii:

1. Folosesc timpul ca unitate de masura pentru succes. Cineva care isi gestioneaza eficient afacerea si finantele va sti ca succesul se masoara in functie de rezultatele obtinute si ca timpul investit in ceva nu va avea nicio valoare daca rezultatele nu sunt cele scontate.

2. Cumpara cele mai noi modele de masini. De ce ar vrea cineva sa isi dea periodic toti banii pe ceva care se va devaloriza cel mai repede?

3. Mananca in oras aproape in fiecare zi. Chiar si sa ne pregatim mancarea acasa costa astazi destul de mult. De ce am vrea sa platim in oras un pret care, la sfarsitul anului, se va transforma in niste cheltuieli tripe?

4. Cred ca le stiu pe toate. Oamenii care cred ca le stiu pe toate se opresc din invatat si devin astfel orbi in fata noilor oportunitati.

5. Isi petrec timpul cu oameni cheltuitori. Oamenii cu care ne petrecem timpul ne influenteaza obiceiurile. Va fi imposibil sa faci economii daca vei continua sa iti petreci timpul cu oameni care risipesc banii.

Daca am avea cu adevarat grija la modul in care ne cheltuim banii, am reusi sa facem economii. In general insa, atunci cand neglijam acest aspect, se aplica o expresie cat se poate de adevarata: "Cu cat avem mai multi bani, cu atat mai mult vom cheltui."
Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016