Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

7 celebritati care au esuat inainte sa cunoasca succesul

Tags: celebritati, esec, succes, povesti de succes, obstacole

Ce au in comun Walt Disney, Oprah Winfrey, Michael Jordan, Steven Spielberg si Jerry Seinfeld? Fiecare dintre aceste personalitati a esuat inainte sa cunoasca succesul. Iar acest esec a stat la baza reusitei lor. Putem invata o lectie importanta din istoria celebritatilor prezentate mai jos, si anume faptul ca nu trebuie sa renuntam niciodata, oricate obstacole am intalni pe parcurs.
Walt Disney
Inainte sa construiasca imperiul Disney, Walt Disney a fost concediat pe cand lucra ca si redactor de stiri al unui ziar, pe motiv ca nu avea imaginatie sau idei bune. Iar atunci cand a incercat pentru prima data sa convinga studiourile MGM sa ii distribuie desenele animate cu Mickey Mouse in anul 1927, a fost refuzat pe loc, pe motiv ca ideea sa nu ar functiona niciodata si ca un soarece imens nu ar face decat sa sperie femeile. Acesta a mai avut de infruntat multe obstacole pana cand a reusit sa devina celebru.
 
 J.K. Rowling
Inainte sa devina celebra in intreaga lume, J.K. Rowling a avut de infruntat multe greutati. Pe vremea cand a inceput sa scrie primul roman din seria „Harry Potter”, aceasta era o profesoara somera, divortata si cu un copil de intretinut. Cu toate acestea, a reusit in cele din urma sa convinga o editura sa ii publice cartea, care urma sa devina un real succes pe plan international. In luna aprilie 2012, scriitoarea a devenit miliardara in dolari.
 
Oprah Winfrey
La varsta de 22 de ani, pe cand era un simplu reporter de televiziune, Oprah a fost concediata pe motiv ca nu era potrivita pentru a aparea pe sticla. Sapte ani mai tarziu, aceasta s-a mutat la Chicago si a devenit prezentatoarea propriului sau talk-show, care a devenit unul din cele mai populare show-uri televizate, fiind lider de audienta timp de 25 de ani. Acum, Oprah are propriul canal TV, OWN.
 
Jerry Seinfeld
Celebrul comedian nu a cunoscut succesul imediat. Prima data cand s-a urcat pe scena unui club de comedie, acesta a privit publicul si a ramas mut, fiind indelung huiduit. Insa, urmatoarea seara, acesta a revenit pe scena aceluiasi club si a reusit sa isi sustina programul. Acum, este unul dintre cei mai apreciati comedieni ai tuturor timpurilor.  
 
Steven Spielberg
Celebrul regizor a fost respins de trei ori de Universitatea din California de Sud (USC), Scoala de Teatru, Film si Televiziune. In cele din urma, a urmat cursurile de specialitate altundeva, insa nu a terminat studiile, renuntand la scoala pentru a deveni regizor. Dupa 35 de ani, Spielberg s-a intors la scoala, obtinand in cele din urma diploma de licenta.
 
The Beatles
The Beatles au fost refuzati de prima casa de discuri la care au apelat. Casa de discuri Decca Recording a inregistrat 15 piese ale formatiei, dupa care cantaretilor li s-a spus ca nu au niciun viitor in show business.
 
Michael Jordan
Michael Jordan a fost dat afara din echipa de baschet a liceului, insa acest lucru nu l-a impiedicat sa devina unul din cei mai mari jucatori de baschet ai tuturor timpurilor. Acesta a spus: „Am ratat mai mult de 9.000 de cosuri in cariera mea. Am pierdut aproape 300 de jocuri. De 26 de ori mi s-a incredintat cosul si am ratat lovitura. Am esuat iar si iar in viata mea. Si acesta este motivul pentru care am reusit.”
 
 Sursa: Business Insider
Autor: Adelina Moisan


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016