Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

5 decizii pe care nu le vei regreta niciodata

Tags: decizii, regrete, esec, viitor, experienta, obiective, prioritati

Adevarul e ca desi ne imaginam cum ne-am dori sa arate viitorul, ne amintim de prea putine ori ca imaginea din mintea noastra depinde foarte mult de lucrurile pe care le facem in prezent. Actiunile noastre sunt cele care sculpteaza intr-o proiectie a unui posibil viitor.

Atat cat putem controla, sa controlam, fara sa uitam sa luam unele lucruri si asa cum vin si fara sa incercam sa ne opunem schimbarilor care pot fi benefice, de cele mai multe ori.

Fiindca totul tine de cum alegem sa privim o situatie, sa nu credem in greseli, ci in lectii. Si sa credem ca dintre lucrurile pe care le vom regreta cel mai tare vor fi cele pe care nu le-am facut niciodata.

1. Sa facem un pas inainte astazi. Ar fi bine ca timpul sa fie infinit, insa nu este. Daca alegem sa traim din plin in prezent, vom reusi sa construim mai mult decat ne-am fi imaginat vreodata ca suntem capabili. Sa profitam, asadar, de fiecare minut si sa vedem in timp un dar pretios.

2. Sa ne facem obiectivele prioritati. Obiectivele pe care le avem trebuie sa fie suficient de importante pentru noi incat sa dea vietii noastre o directie. Nu trebuie sa amanam ceva ce e important pentru noi. Viata e mai scurta decat pare uneori si e important sa facem in asa fel incat fiecare zi sa conteze.

3. Sa muncim mult chiar si cand e greu. Dezvoltarea personala e un proces de lunga durata si cere eforturi constante. Nu avem cum sa grabim acest parcurs. Nu trebuie sa acceptam mai putin decat credem ca meritam sau sa ramanem acolo unde stim ca, de fapt, nu ne e locul. Nu trebuie sa renuntam la noi si ceea ce putem face.

4. Sa stabilim standarde mai inalte. In momentul in care acceptam ceva mai putin bun ca fiind cel mai bun pentru noi inseamna ca nu avem standarde suficient de inalte si consideram ca atat meritam. Stim insa ca putem face mult mai mult si ca meritam, de asemenea, mult mai mult.

5. Sa o luam de la capat dupa un esec sau dupa ce am fost respinsi. Daca un lucru nu s-a intamplat, inseamna doar ca e menit sa se intample ceva mai bun, iar noi trebuie sa mergem intr-o noua directie, cu incredere, pentru a intalni acel lucru, pentru a experimenta acea noua experienta.

Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 2 voturi.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016