Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

5 capcane ale gandirii critice si cum sa le eviti

Tags: gandire critica, regrete, decizii, critici, sfaturi, dezvoltare personala

De cate ori nu criticam intr-o singura zi? De cate ori nu ne trezim judecandu-i pe ceilalti si judecandu-ne pe noi? Daca am lua insa aminte la toate aceste critici care uneori aproape ca ne intra in reflex, am reusi sa fim, in primul rand, mai putin duri cu noi insine, mai toleranti in ce-i priveste pe ceilalti si am lua, cu siguranta, decizii mult mai bune.
Lista de mai jos nu este nimic altceva decat inca un mod de a ne imbunatati viata de zi cu zi si de a ne bucura de rezultate pe termen lung. Iata cele 10 capcane impreuna cu solutiile pe care le putem aplica pentru a le evita mai usor:


1. Ne bazam pe prima impresie

Prima impresie, primul gand, prima idee pot fi inselatoare de foarte multe ori. Trebuie sa ne propunem, de fiecare data, sa abordam problema din perspective diferite, dar si sa gandim inainte de a cere sfatul altora si de a lua primul raspuns care ni se ofera drept cel mai bun.

2. Ce exista e suficient.

Ce exista poate fi suficient, dar poate sa nu fie varianta cea mai buna. Daca ne multumim cu ce exista deja doar fiindca e confortabil si nu necesita efort din partea noastra, nu vom face decat sa ramanem prizonieri ai unei rutine pe care dam deja vina cu orice ocazie.

3. Regretam ca nu am luat alta decizie.

Cand privim in urma si ne concentram asupra deciziei pe care nu am luat-o in loc sa vedem ce putem face mai departe cu decizia pe care o avem in prezent e ca si cum am pune singuri semnul de "Drum inchis" unei cai cat se poate de intinse si care se afla in fata noastra.

4. Vedem doar ce vrem sa vedem.

Cand vedem numai ceea ce vrem noi, nu mai tinem cont de nicio alta parere chiar daca am putea avea impresia ca ascultam si alte opinii. Atunci cand decidem sa facem fata si unor informatii care nu ne convin neaparat, vom sti ca am ascultat cu adevarat.

5. Ne reanalizam presupunerile.

Daca vei ruga zece oameni sa iti dea sfaturi, le vei primi. Insa risti ca de la o singura problema sa ajungi la inca alte zece. Asculta-te pe tine mai intai si explica-ti clar acele presupuneri sau nesigurante inainte de a te arunca in iuresul opiniilor din exterior.
Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016