Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

5 lucruri care ne intaresc daca sunt facute zi de zi

Tags: temeri, reusite, experienta, realizari

Daca in fiecare saptamana reusesc sa am cel putin cinci zile bune din sapte in care sa constientizez ca m-am bucurat de tot ce e in jurul meu, daca din cele patru saptamani dintr-o luna reusesc sa am cate trei saptamani bune, daca din douasprezece luni sunt fericita zece, daca din zece ani sapte mi i-am trait facand ceea ce imi place, voi fi mereu intr-un prezent in care sa pot spune ca sunt fericita.

Nu e un prezent imaginar si nu e un plan de viitor. Sunt un om fericit si recunoscator pentru tot ceea ce exista acum. Nu exista mod mai bun de a avea grija de viitor decat prin a avea grija de prezent. Iar trecutul apropiat e acel prezent in care am avut grija sa ma bucur de prezenta oamenilor din viata mea, sa invat de la ei, sa fiu recunoscatoare pentru toate experientele si sa nu uit ca si pe timp de furtuna, in spatele celor mai negri nori, soarele continua sa straluceasca.

Nu exista reteta secreta a fericirii. Pentru mine vine din recunostinta si din constientizarea faptului ca putem face orice ne propunem. Pentru alti oameni vine din compasiune si din a-si dedica viata altor oameni. Motivele sunt diferite, insa intotdeauna acel punct comun ne va face sa facem bine.

Si chiar daca nu exista un manual de instructiuni, chiar daca fericirea nu vine la pachet dupa ce cumparam o carte, e ceva ce poate fi cultivat si educat. Si da, implica mult mai multa munca decat nefericirea in care ne putem scufunda cu totii. Fiindca, prin comparatie cu nefericirea, fericirea si optimismul presupun ceva ce ii lipseste tristetii: actiunea.

Iata de ce actiunile de mai jos au un efect garantat.

1. Gandeste pentru tine.

Nu-i lasa pe altii sa gandeasca in locul tau si pentru tine. Daca nu esti sigur de ceva, verifica. Daca nu esti convins de concluziile tale, informeaza-te. Nesiguranta vine din lipsa de informare. Nu te lasa prada influentelor care vin din societate in ziua de azi. Descopera lucrurile care iti plac cu adevarat si dezvolta-ti o personalitate unica!

2. Iesi din zona de confort.

Azi fac lucruri la care acum doi ani nici n-as fi visat. Cercul oamenilor pe care am ajuns sa ii cunosc s-a marit cu cateva sute, prietenii si cunostintele cu care comunic zilnic sau saptamanal sunt de ordinul zecilor. Si spun asta pentru a arata ca dintr-un om timid si introvert m-am transformat complet. Zi de zi incerc sa depasesc lucrurile care ma tin pe loc. Teama de a vorbi in public? Mergi la cat mai multe prezentari, profita de orice ocazie de a vorbi in fata prietenilor, dar incepe sa iti invingi aceasta teama sau orice altceva te tine pe loc in acest moment.

3. Fa pasi mici in directia potrivita.

Pe parcursul unei singure zile ai la dispozitie sute de mici oportunitati de a-ti directiona viata catre ceea ce vrei sa indeplinesti. Cand a fost ultima oara cand te-ai trezit convins de faptul ca azi e ziua in care vei incepe sa iti schimbi viata? Fa azi primul pas, oricat de mic. Si continua. Secretul e sa nu te opresti.

4. Incearca, greseste si incearca din nou.

Un om care-si recunoaste greselile si spune ca a gresit cu succes iti va atrage intotdeauna atentia prin ceva. Cel mai probabil prin faptul ca azi sta in fata ta, dupa ani de experienta si reusite si te invata ca secretul e sa mergi mai departe. Si-ti mai spune ca o sa continui sa faci aceleasi greseli, dar ca nu exista motive sa te opresti. Cele mai multe realizari sunt cele la care ajungi abia atunci cand vei crede ca nu mai poti face niciun pas, dar il vei face.


5. Invinge-ti fricile.

Modul in care iti gestionezi temerile va determina, in cele din urma, unde ajungi si ce faci cu cele mai multe experiente de care vei avea parte in viata. Poti alege sa domini frica sau sa fii dominat de ea. Chiar daca poate sa fie coplesitoare, nu e atat de puternica pe cat pare. Mintea ta e cea care ii da voie sa fie puternica. Secretul e sa constientizezi de ce te temi si sa rezolvi situatiile concrete. Confrunta-ti temerile fiindca doar asa le vei invinge.
Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016