Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

10 lucruri pe care sa ti le spui azi. Sau in fiecare zi

Tags: dezvoltare personala, fericire, valori, prioritati, productivitate

Rememoreaza lucrurile bune de care ai avut parte si nu intamplarile mai putin placute. Traieste cate o zi pe rand si uita de ceea ce s-a intamplat ieri. Ofera mai mult decat iei si cauta intotdeauna compania oamenilor care gandesc pozitiv si sunt productivi. Fa-ti timp pentru cei care chiar conteaza. Concentreaza-te asupra prioritatilor. Ia decizii, nu cauta scuze. Si nu renunta la valorile in care crezi.
Azi e o zi ideala ca sa-ti spui ca:

1. Lupt pentru ceea ce imi doresc cel mai mult. Cu cat vei astepta mai mult pentru ceva, cu atat vei aprecia mai mult clipa in care dorinta ta se va indeplini. Cu cat muncesti mai mult, cu atat ii vei creste valoarea atunci cand il vei obtine. Cele mai multe lucruri marete nu vin de unele singure si nu usor, insa merita asteptarea si efortul.

2. Actionez acum. Poti sa faci foarte multe lucruri importante intr-o zi daca nu iti propui sa le faci a doua zi. Nu lasa teama sa te faca sa amani un lucru sau sa renunti definitiv la el.

3. Ma concentrez pe urmatoarea etapa. O situatia neasteptata ne poate convinge ca dincolo de ea nu mai este nimic. Trebuie sa ne amintim ca avem intotdeauna de ales si ca putem sa ne detasam si sa mergem mai departe, ca ne putem concentra asupra urmatorului pas.

4. Sunt mandru de lucrurile in care cred. Cum te vad ceilalti nu are nicio importanta. Cum te vezi tu e tot ce conteaza. Spune-ti mereu ca asta este viata ta, sunt greselile tale si lectiile tale, nu ale altora. Si cresti.

5. Am multe motive sa zambesc. Fericirea nu apare atunci cand primesti ceva ce nu aveai, ci atunci cand recunosti si apreciezi ceea ce ai deja. Fericirea se creeaza prin atitudinea pe care o adopti, prin comportamentul si actiunile tale. Totul depinde de tine.

6. Ofer ce e mai bun. Tot ce faci te ajuta sa cresti. Uneori consideri unele lucruri o pierdere de vreme si pana la urma se dovedesc unele dintre cele mai bune lucruri pe care le-ai facut. Propune-ti sa identifici in feicare zi un zambet onest, un act de bunatate, o reusita si o lectie care sa te aduca mai aproape de visele tale.

7. Las departe supararea pe care am simtit-o ieri. Uneori motivul care ne face sa nu fim fericiti este tocmai faptul ca nu renuntam la ceea ce ne-a intristat in trecut. Sa lasam in urma tot ceea ce ne-a adus nefericire, sa lasam lucrurile sa se aseze si sa ne gandim numai la oportunitatea pe care o noua zi o aduce intotdeauna cu sine.

8. Azi am timp suficient sa fac ceea ce-mi place. Unde ti-ai lasat fericirea? Intr-un oras din alta tara? Intr-un job pe care nu-l mai ai? Intr-o relatie care nu mai exista? Oriunde ai lasat-o, ia-o inapoi. Si daca nu-ti mai amintesti unde a ramas, fa din nou ceea ce stii ca iti place. Vei vedea ca, in realitate, a fost mereu aproape.

9. In ochii cuiva, insemn totul. Sa fii cu cineva care nu te pretuieste asa cum meriti nu inseamna fidelitate, ci nedreptate fata de tine insuti. Concentreaza-ti in schimb atentia asupra celor care te apreciaza asa cum meriti si ofera-le respectul si iubirea care li se cuvin.

10. Nu e prea tarziu. Nu conteaza cine esti, ce ai facut, de unde vii, poti oricand sa schimbi ceea ce vrei sa schimbi si sa devii o varianta mai buna a propriei tale persoane. Linistea si fericirea vor veni spre tine atunci cand vei renunta sa mai asculti zgomotul produse de judecatile de valoare ale altora si te vei asculta pe tine mai mult. Si atunci vei sti ca nu e prea tarziu sa devii cine vrei sa fii.
Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 2 voturi.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016