Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

9 lucruri pe care oamenii fericiti le au in comun

Tags: oameni fericiti, fericire, dezvoltare personala, factori

Fericirea ramane un mister pentru multi dintre noi. Putem spune ca majoritatea oamenilor isi doresc sa fie fericiti (exista anumiti oameni care prefera nefericirea). Exista insa o reteta secreta a fericirii sau fiecare si-o construieste asa cum poate? Psychology Today a identificat anumiti factori care influenteaza fericirea umana.
Oamenii fericiti au mai multe lucruri in comun decat am crede. Iata cateva din lucrurile pe care oamenii fericiti le fac diferit fata de restul.
 
1. Isi pastreaza legaturile cu ceilalti
Oamenii fericiti nu pierd niciodata legatura cu familia, prietenii, vecinii si alti apropiati. Aceste legaturi puternice ii ajuta sa lupte eficient impotriva depresiei si sa ramana pozitivi si optimisti. Rata depresiei a crescut semnificativ in ultimii zeci de ani si se preconizeaza ca, pana in anul 2020, depresia va reprezenta a doua cauza majora a mortalitatii in lume.
 
2. Sunt optimisti
Pesimismul ne consuma timpul si energia. Oamenii fericiti stiu ca nu pot controla anumite situatii si stiu cand este timpul sa mearga mai departe pe un alt drum. In plus, ei stiu ca toate problemele sunt trecatoare si ca exista intotdeauna o luminita la capatul tunelului. Ei nu permit ca problemele trecatoare sa le influenteze intreaga viata.
 
3. Sunt recunoscatori
Recunostinta este benefica, aceasta ajutand la eliminarea stresului si la cresterea stiemi de sine. Atunci cand esti recunoscator pentru tot ce ai realizat pana in prezent, emotiile si gandurile negative dispar.
 
4. Stiu ca este bine sa faci bine altora
Oamenii fericiti au inteles ca trebuie sa ii ajute pe altii pentru a se simti chiar ei insisi mai bine. Studiile demonstreaza ca exista o legatura clara intre ajutorare si bunastare, sanatate si longevitate.
 
5. Stiu ca bunurile materiale nu conteaza atat de mult
Oamenii fericiti stiu ca nu bunurile materiale aduc adevarata bunastare si pace interioara. Materialismul nu aduce fericirea, ci chiar favorizeaza nefericirea. Spre exemplu, un studiu a examinat atitudinile a 12.000 de studenti la varsta de 18 ani, apoi a masurat nivelul de satisfactie resimtit de acestia la varsta de 37 de ani. Cei care isi exprimasera aspiratiile materialiste erau mai nefericiti si mai nesatisfacuti de vietile lor decat ceilalti.
 
6. Au grija de sanatatea lor
Oamenii fericiti stiu cat de importanta este sanatatea si au grija sa previna bolile, adoptand un stil de viata sanatos. In plus, oamenii fericiti sunt mereu zambitori, plini de entuziasm si de energie si aduc o nota de optimism in jurul lor.
 
7. Se ingrijesc de sufletul lor
Oamenii fericiti nu se ingrijesc doar de sanatatea lor, ci si de minte si suflet. Conform mai multor studii, oamenii care au o credinta puternica sunt mai fericiti, isi revin mai usor in urma unei traume si sunt mai sanatosi decat oamenii nereligiosi.
 
8. Au o directie clara
Existenta unor obiective clare in viata este o conditie esentiala a fericirii. Oamenii fericiti isi stabilesc obiective si stiu incotro se indreapta. Acestia au valori si principii bine stabilite, de la care nu se abat.
 
9. Pot trece cu usurinta peste orice dificultate
Oamenii fericiti nu duc lipsa de episoade nefericite si probleme in viata lor, insa acestia stiu cum sa faca fata tuturor provocarilor intalnite. Acestia pot vedea luminita de la capatul tunelului atunci cand ceilalti vad doar dificultati si nenorociri. Psihologii sustin ca exista cinci factori principali care determina cresterea in urma unui eveniment traumatizant: reinnoirea dragostei fata de viata, recunoasterea noilor drumuri deschise, dobandirea de noi puteri interioare, imbunatatirea relatiilor cu cei din jur si cresterea pe plan spiritual.
 
 
Autor: Adelina Moisan


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016