Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

12 lucruri la care sa renunti in urmatoarele 12 luni

Tags: dezvoltare personala, negativitate, convingeri, schimbare, pasiune, intelepciune

Decembrie este luna in care tragem linie, privim in urma si incercam sa analizam un an pe sfarsite pentru a ne asigura ca cel care vine va fi unul mai bun. Chiar ieri m-am bucurat vazand ca mi-am egalat numarul de carti citite in 2011 si ca anul acesta il pot depasi. Chiar daca pentru unii pare un lucru marunt sau pentru altii un lucru mare, lista mea de lecturi, de exemplu, e importanta cu adevarat numai pentru mine. Fiindca cea mai buna competitie pe care o putem duce in aceasta viata e cu noi insine, iar aparenta intrecere cu ceilalti nu face decat sa ne oboseasca si sa ne transforme in cei mai slabi alergatori de cursa lunga.


In 2013 imi doresc sa pot continua toate proiectele incepute anul acesta. Fiindca am inteles cat de valoros este primul pas si cat de important este sa mergi mai departe oricat de mici ti s-ar parea progresele la un moment dat. Iata de ce urmatoarele 12 lucruri sunt obiceiuri la care am putea renunta cu totii in urmatoarele 12 luni, prin acei primi pasi:

1. Nu ramane afundat in rutina. Nenumarati oameni isi traiesc viata in aceleasi imprejurari, zi de zi, nemultumiti de tot ceea ce ii inconjoara si fara sa faca nimic pentru a schimba situatia. Acestia cred ca acea siguranta si faptul ca nimic nu se schimba ii vor ajuta sa duca o viata confortabila si linistita, dar uita ca esenta lor ca oameni va avea de suferit. Atunci cand descoperi orizonturi noi, cresti ca om si inveti sa iubesti noutatea si sa vezi in necunoscut o provocare.

2. Educa-te singur. Fie ca ne place sau nu, cand suntem in scoala invatam lucruri pe care nu le-am fi invatat de unii singuri. E adevarat ca unele dintre acestea nu ne vor pasiona in niciun fel, asa ca tine de datoria noastra sa continuam acest proces si sa il dezvoltam si dupa ce absolvim deoarece procesul de cunoastere si de invatare nu ar trebui sa se termine niciodata.

3. Nu mai incerca sa-i schimbi pe cei din jur. Omul isi doreste cel mai mult sa fie apreciat pentru ceea ce este. Uneori insa incercam sa ii schimbam pe ceilalti pana cand acestia vor corespunde imaginii pe care ne-o dorim sa o aiba in functie de ceea ce ne dorim noi. Insa aceste actiuni sunt impotriva lor si a noastra si se termina mereu intr-un mod mai putin fericit deoarece acea imagine nu li se va potrivi cu adevarat.


4. Nu te anestezia singur. Aceasta anestezie este, desigur, metaforica si descrie modul in care ne anulam singuri unele sentimente pentru a deveni mai putini vulnerabili. A ne pune la adapost de vulnerabilitate inseamna sa ne punem insa la adapost si de iubire, creativitate, empatie. Nu uita ca iubirea e nesigura, riscanta si pentru ea e nevoie de curaj. Cu toate acestea, frica si iubirea nu pot exista in acelasi timp. A iubi inseamna ca oferi cuiva sansa de a te rani, dar ca le acorzi increderea ca nu o vor face.


5. Nu te mai subestima. Esti o victima a regulilor si a unor convingeri care ti-au fost servite pe tava inca de mic. Dar astazi esti ceea ce alegi acum, nu ceea ce ai ales in trecut. Asa ca fa in asa fel ca azi sa fie acea zi in care te iubesti suficient de mult incat sa nu mai traiesti doar in vis o viata mai buna, ci sa incepi sa o creezi. Vei gasi in tine forta necesara pentru a ajunge acolo unde iti doresti.

6. Nu mai pierde timpul. Imagineaza-ti ca ai facut un credit de timp. Asa ca in fiecare zi returnezi 24 de ore pe care banca le ia indiferent de realizarile tale din ziua respectiva. A doua zi, iti sunt oferite aceleasi 24 de ore. Fara dobanzi, dar si fara amanari. Asa ca tine de tine sa investesti cat mai mult in acel numar fix si sa le transformi in ceva valoros.

7. Nu te mai discredita. Din peste 7 miliarde de oameni, amprenta ta e unica. ADN-ul tau e unic. Aspectul tau fizic e unic. Esti unic si semnificativ dintr-un milion de puncte de vedere, iar existenta ta e pretioasa. Poti deveni orice iti doresti si poti face tot ceea ce te incanta. Esti semnificativ si pentru toti oamenii care tin la tine, iar primul dintre acestia trebuie sa fii tu.

8. Nu te mai lasa prins de dramele nesemnificative. Indiferent de cat te rau te-ar putea trata la un moment dat alti oameni, nu cobori niciodata la nivelul lor. Aminteste-ti doar, in acele momente, ca iti este mult mai bine fara negativitatea lor si indeparteaza-te de acestia. La un moment dat, tot ce trebuie sa facem este sa renuntam la oamenii care creeaza aceste drame nesemnificative si sa mergem mai departe.

9. Nu-i mai judeca pe ceilalti. Indiferent de cat de puternica pare o persoana, nu uita ca are si puncte slabe. Iar uneori astfel de oameni au nevoie doar de cineva care sa ii asculte si sa ii inteleaga. Trebuie sa ai, in primul rand, in vedere aceasta posibilitate inainte de a te grabi sa judeci cuvintele sau vorbele unui om.

10. Nu te mai concentra pe latura negativa a lucrurilor. Oricine poate zari imperfectiunile, insa numai cineva intelept poate intelege cum perfectiunea se ascunde printre acestea. Oricine poate descrie cum o situatie se inrautateste, dar e nevoie de un om intelept care sa explice cum ar putea fi imbunatatite lucrurilr. Oricine se poate simti coplesit si gata sa renunte, dar numai un om intelept poate actiona cu pasiune si determinare in fiecare zi. Intelepciunea tine de perspectiva. Iar perspectiva e o alegere.

11. Nu mai privi schimbarea ca pe un lucru rau. In viata, pierderile de tot felul sunt inevitabile. Disparitia unui om drag, pierderea locului de munca si multe altele, toate sunt imprejurari dificile. Dar tot ceea ce exista in jurul nostru e in continua miscare si nimic nu e permanent. Nu putem controla tot ceea ce ni se intampla, dar putem controla cum ne lasam influentati de aceste intamplari.


12. Nu te mai ingrijora in legatura cu ce-ar fi putut sa fie. Daca acele sanse ar fi fost menite sa se intample, s-ar fi intamplat. Asa ca, in realitate, n-ai pierdut nimic mai ales ca acum esti in prezent si nu in trecut. A fi optimist inseamna sa crezi ca ceea ce s-a intamplat are mai degraba urmari pozitive pe termen lung decat negative. Ai incredere ca viata se petrece pentru tine si nu impotriva ta.

Autor: Mihaela Pascu


Ti-a placut acest articol?
Recomanda-l prietenilor:
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele

Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Alte articole similare pentru fiecare cuvant


Newsletter zilnic GRATUIT

Comentarii 0 comentarii

Lasa un raspuns

Informatiile scrise aici sunt confidentiale.
Adresa de email data nu va fi publicata niciodata. De asemenea, toate informatiile furnizate nu vor fi partajate cu terte persoane.


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016